Ivano-Frankivsk - city of heroes

Богдан Юрків

Богдан Юрків
Народився 14 квітня 1930 р. в Станиславові. Керівник вокальних колективів, композитор, художник, заслужений працівник культури  України (1973). Навчання припало на важкі воєнні роки. Учився в кількох школах. Під час навчання в школі ім. Шашкевича (1941-44) сидів на одній лаві з Роландом Франком, внуком Івана Франка. Строкову військову службу проходив у 1950 – 53 рр. на Далекому Сході. Закінчив музичне училище ім. Д. Січинського (1957). З того часу безперервно працював художнм керівником  Центрального народного дому.

На початках творчої діяльності був керівником хорів у с.Загвіздя, а потім у с. Павлівка. Згодом був довголітнім концертмейстером хорової капели “Промприладу”. Створив народні самодіяльні вокальні ансамблі “Смерічка”, “Любисток”. “Черемош”. Останнім керував до виходу на пенсію 2008 р.  З ансамблями побував у творчих поїздках в Німеччині, Румунії, Чехії, Росії. 

Написав близько 80 пісень на слова багатьох українських поетів – Миколи Луківа, Петра Перебийноса, Степана Пушика, Олеся Ангелюка, Володимира Григорака,  Олеся Капуляка, Дмитра Павличка, Романа Юзви, Мирона Пітчука, Любомири Гаврилiв та ін. Особливо плідна творча дружба єднала Юрківа з Романом Юзвою. Пісні рознесли по світу відомі українські співаки – Дмитро Гнатюк, Анатолій Мокренко, Валерій Буймістер, Володимир Пірус, Михайло Кривень, Михайло Сливоцький.

Серед пiсень композитора  видiляються такi, як: „А Черемош плине" та „Карпатськi смереки" (вiршi О. Ангелюка), „Любисток", „Росинка", „Зоряна" (на вiршi С. Пушика), „Рiдне село", „Зоря погасла", „Карпатська чiчка", „Перехожа" ( на вiршi Р. Юзви), „Матусенька" (на вiрш В. Григорака), „Лист до матерi" (на вiрш М. Лукiва). В часи незалежності написані патріотичні пісні «Вставай, Україно!» (слова Д. Павличка), «УПА – це поклик долі» («Струни пам’яті», слова М. Пітчука), «Марш дивізії «Галичина» (слова стрільця Стефанишина). 

Пiснi Юрківа позначенi мелодiйнiстю, близькою до народно-пiсенної творчостi, як правило –  глибоко лiричнi, задушевнi –  такi, що дуже швидко запам'ятовуються i виконуються не лише зi сцени, але й на дружнiх застiллях, на весiллях, на вiдпочинку. Його творчiсть  є помiтним явищем в сучаснiй українській пiсеннiй культурi. Пісні часто звучали по радiо й телебаченню. «А Черемош плине» видана на платівці в Канаді. Найкращі твори Ю. представлені у авторському збірнику “А Черемош плине” (Тернопіль, 2000). 

Юрків також здібний художник-пейзажист, представляв твори на міських виставках. Півстоліття працював  у Центральному народному домі, на пенсію пішов, маючи лише два записи у трудовій книжці: «прийнятий на роботу» та «звільнений з роботи». Відзначався рідкісною скромністю, щирістю, вродженою шляхетністю. Нагороджений численними грамотами та почесними відзнаками обласної ради, облдержадміністрації і міського голови.

Помер Б. Юрків 1 серпня 2012 р.