Івано-Франківськ - місто героїв

В Івано-Франківську відкрили анотаційну дошку Костю Воєводці

Вівторок, 18 лютого 2014
В Івано-Франківську відкрили анотаційну дошку Костю Воєводці

15 лютого на фасаді корпусу № 3 центральної міської клінічної лікарні на вул. Гетьмана Мазепи, 114 відкрили анотаційну дошку доктору Коша УСС Костю Воєводці.

Це черговий плід реалізації програми «Івано-Франківськ – місто героїв», яку ініціювала фракція ВО «Свобода» в міській раді. Участь у відкритті взяв народний депутат України, свободівець Руслан Марцінків.

Програма спрямована на охорону, популяризацію історичної та культурної спадщини, вшанування героїв національно визвольних змагань, які проживали чи вели активну діяльність в м. Івано-Франківську, а також поширення інформації про важливі події, які відбувалися в м. Івано-Франківську. Унікальність проекту полягає у тому, що дана анотаційна дошка окрім короткої інформації про відомих осіб, містить ще й посилання (QR-code) на спеціально розроблений сайт –geroi.if.ua, де можна отримати детальнішу інформацію про подію чи постать.

Народний депутат України від фракції ВО «Свобода» наголошує, що анотаційні дошки встановлюють не тільки відомим широкому загалу історичним постатям, але не менш унікальним Українським Героям.

«Кость Воєвідка був вояком Коша УСС, лікарем, відомим громадським діячем. Він активно працював зокрема в Станіславові. Саме тут Кость заснував ловецьке товариство «Ватра», а після війни проживав у нашому місті і працював директором окружної лікарні. А у березні 1944 року він з сім’єю був розстріляний гестапівцями», - розповів свободівець.

За словами народного депутата такі постаті, може й не перебувають на слуху та не відомі абсолютно усім, але українська історія дуже багата видатними особами, і завдання кожного патріота знати своїх національних Героїв. «Встановлення дощок із посиланням дозволить кожному мешканцю дізнатися більше про свій край, не докладаючи зусиль та навіть не витрачаючи багато часу. Достатньо просто за спеціальним кодом зайти на сайт та отримати інформацію», - пояснює Руслан Марцінків.

Серед присутніх знайшовся й свідок діяльності Кості Воєвідки – Кисілевський Ігор Богданович. В той час Ігор був ще маленьким хлопчиком, але яскраво запам’ятав як Кость врятував життя його сім’ї. «Мій батько також був лікарем. Після втечі з табору, за що був ув’язнений через допомогу пораненим Січовим Стрільцям, переїхав до Станіславова, де й зустрівся з Костем Воєвідкою. Останній і запропонував батькові працювати разом – у поліклініці лікарем-терапевтом. З того часу вони дуже товаришували, Кость бував часто у нас вдома. У 1942 році прийшли німці і вони хотіли аби мій тато працював у них лікарем. Аби не працювати на німців, мій тато звертається за порадою до свого найліпшого товариша. Воєвідка запропонував йому тікати в село Маріампіль Галицького району. Ввечері Кость вивіз нас зі Станіславова в село. За своє спасіння тоді ми завдячуємо саме Костю Воєвідці. На той час мені було всього шість років, але деякі фрагменти зі спілкування з Костею я пам’ятаю досі», - ділиться спогадами очевидець.

*Довідка: Кость Воєвідка - доктор медицини, у Леґіоні УСС був головним лікарем Коша УСС, членом Стрілецької ради, організував санітарну частину і шпиталь. Після війни проживав у Станіславі, де працював директором окружної лікарні, яка знаходилася у теперішньому приміщенні центральної міської клінічної лікарні (І корпус), згодом очолював повітовий осередок «Рідної школи».