Ivano-Frankivsk - city of heroes

З ініціативи секретаря міської ради в Івано-Франківську встановлять ще чотири анотаційні дошки

Friday, 17 January 2014
З ініціативи секретаря міської ради в Івано-Франківську встановлять ще чотири анотаційні дошки

З інціативи секретаря Івано-Франківської міської ради Миколи Вітенка з метою вшанування пам'яті героїв міста та поширення інофрмації про їх діяльність виконавчий комітет прийняв рішення про встановлення чотирьох анотаційних дощок.

30 грудня 2013 року виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради прийняв рішення, яким передбачено встановлення меморіальних дощок Костю Воєвідці, Володимиру Манюху, Степану Ковалю та Дарії Цвєк. Рішенням передбачено, що дошки будуть встановлені на фасадах будинків за адресами вул. Гетьмана Мазепи 114, вул. Бельведерська 48, вул. Зарічна 76/А та вул. Шашкевича 9 – відповідно.

Слід нагадати, що такі заходи відбуватимуться в рамках програми «Івано-Франківськ – місто героїв», цілями якої є охорона, популяризація історичної та культурної спадщини, вшанування героїв національно визвольних змагань, які проживали чи вели активну діяльність в м. Івано-Франківську, а також поширення інформації про важливі події, які відбувалися в м. Івано-Франківську.

Довідка:

Кость Воєвідка (народився 5 липня 1891, Прага — помер у березені 1944, Станіслав) — чотар і головний лікар Коша УСС, підполковник Армії УНР. Кость Воєвідка народився 5 липня 1891 року в Празі у родині Лева Воєвідки. Здобув медичну освіту, доктор медицини. У Леґіоні УСС з лютого 1915 року, головний лікар Коша УСС. Пізніше в Корпусі Січових Стрільців був членом Стрілецької ради, організував санітарну частину і шпиталь. Після війни проживав у Станіславі, де працював директором окружної лікарні, яка знаходилася у теперішньому приміщенні центральної міської клінічної лікарні (І корпус), згодом очолював повітовий осередок «Рідної школи». У березні 1944 року Кость Воєвідка був розстріляний у Станіславі гестапівцями разом з дружиною та сином.

Володимир Манюх (псевдо «Борис») (1921 - 1987 рр.) - виходець із простої галицької родини, надзвичайно інтелігентний та ерудований лікар, який працюючи в Івано–Франківській обласній клінічній лікарні, тривалий час залишався поза підозрою радянських спецслужб. Часто вночі в супроводі партизанських провідників він вирушав у небезпечну дорогу, аби в лісовій криївці чи селянській оселі надати невідкладну допомогу тяжкопораненому воякові УПА чи українському підпільнику. У самому приміщенні обласної лікарні також було обладнано таємну кімнату, де Володимир Манюх із колегами провели понад 150 складних хірургічних операцій. Зрештою, в 1948–му його разом із дружиною Оксаною, членом ОУН, заарештували енкаведисти і засудили до десяти років позбавлення волі. Покарання відбував у таборах Іркутської області. Повернувшись до Івано-Франківська, проживав за адресою: вул. Бельведерська 48.

Степан Коваль (псевдо: «Рубаш», «Рубащенко» («Рубашенко»), «Бурлака», «Юрко», «Юрій») (народився 3 січня 1914, с. Корчин, нині Радехівський район, Львівська область — помер 7 березня 2001, м. Івано-Франківськ) — командир загону «Котловина» у ВО «Турів» (1943–1944). «Рубашенко» був вимогливим командиром. Він закликав людей приєднуватися до боротьби «… проти німців, поляків і радянської влади за «самостійну Україну». Загін був підпорядкований групі УПА ВО «Заграва». Загін дуже швидко розрісся до 2-х куренів і налічував 5 — 6 сотень. Після війни Степан Коваль був керівником славнозвісного хору, який провидив свої репетиції у народному домі с. Микитинці за адресо: вул. Зарічна 76/А.

Дарія Цвєк (народилася 10 жовтня 1909, Гримайлів, Тернопільщина — померла у травні 2004, Івано-Франківськ) — патріотка, громадська діячка, українська кулінарка. Авторка низки популярних книг з рецептами, серед яких «Солодке печиво» та інші. Авторка бестселерів «Солодке печиво», «До святкового столу», «У будні та свята», «Для гостей і сім'ї», «Нашим найменшим», «На добрий вечір», «Дітям і батькам» тощо. Книгу «Солодке печиво» перевидавали дев'ять разів. Ця книжка, доповнена рецептами пирогів з солоною начинкою та напоїв, видавалася під назвою «Домашнє печиво». Збірка рецептів та порад «Малятам і батькам» була визнана «Книгою року-2002». «Солодке печиво» в черговий раз було перевидано 2013 року і книжка потрапила до списку «Лідери літа» за версією Всеукраїнського рейтинґу «Книжка року 2013». Мешкала на вулиці Голубій (2010 року Івано-Франківська міська рада перейменувала вулицю на її честь). А після повернення до Станіславова проживала тимчасово вул. Шашкевича 9.

Слід нагадати, що такі заходи відбуватимуться в рамках програми «Івано-Франківськ – місто героїв», цілями якої є охорона, популяризація історичної та культурної спадщини, вшанування героїв національно визвольних змагань, які проживали чи вели активну діяльність в м. Івано-Франківську, а також поширення інформації про важливі події, які відбувалися в м. Івано-Франківську.