Пам`ятна дошка фундаментальному досліднику ЗУНР Олександру Карпенку
1 листопада ми відзначаємо подвиг наших предків, які 101 рік тому за одну ніч встановили українську владу на землях Галичини. 1 листопада 1918 року українські сили під проводом Дмитра Вітовського встановили контроль над Львовом. Цього ж дня підрозділи Українських січових стрільців зайняли Станіслав, Тернопіль, Золочів, Коломию, Снятин та інші міста і містечка Галичини. Відбулася подія, що стала відомою в історії як «Листопадовий зрив». Саме Листопадовий зрив спричинив проголошення Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) та ознаменував початок національно-визвольного боротьби українців Галичини на початку ХХ століття.
Сьогодні ми можемо вільно говорити про ці події, однак раніше, в умовах радянського тоталітаризму, коли національна проблематика державотворчого змісту була фактично заборонена, не існувало жодного шансу для тих, хто публічно відстоював ідею державної незалежності й соборності українських земель. На них чекало не тільки невизнання, але й ізоляція від суспільства – запроторення в місця позбавлення волі сумнозвісного ГУЛАГу.
Першим, хто насмілився висловитися всупереч звичним радянським ідеологемам, був історик Олександр Карпенко. Сьогодні, 1 листопада 2019 року, відомого вченого, професора, засновника наукової школи дослідження Західноукраїнської народної Республіки вшанували відкриттям пам`ятної анотаційної дошки на фасаді будинку де він проживав. Фактично центральною темою історичних праць професора Олександра Карпенка впродовж всього його життя була тема ЗУНР. У доробку науковця 5-ти томна збірка документів, присвячена цьому феномену національної історії України. Саме він заснував першу в Україні наукову школу дослідження історії ЗУНР.